הכשרת מורות יוגה

על הקורס

בהנחיית תמר רוטשטיין | בליווי אורית סן גופטה | חורף התשפ”ג / 2022

לפרטים נוספים על הקורס
בפעם הראשונה!
את שליש מן הקורס תלמד אורית סן גופטה!

לראשונה! קורס הכשרת מורות בכירות לויג'נאנה יוגה המשולב עם רוח יהודית. קורס המורות הבכירות של ויג׳נאנה יוגה מבוסס על המסורת היוגית רבת השנים ועל הגישה המעמיקה של ויג׳נאנה יוגה. האימון בויג'נאנה יוגה הוא אימון של הגוף, של הנשימה, של התודעה ושל הלב, במטרה ליצור אינטגרציה בין המימדים השונים שלנו וחיבור אל חיי היום – יום . תהליך זה מתבצע באמצעות אימון במדיטציה, פראניאמה, אסאנה ולימוד טקסטים. הקורס משלב אוריינטציה מיוחדת בהקשר מעגל החיים הנשי

שבעת העקרונות המנחים הם:
הרפיית הגוף, השקטת התודעה, התמקדות באמצעות כוונה, השתרשות, חיבור, התארכות-התרחבות ומודעות לנשימה.
 

תוכן הקורס
הכרת תנוחות יוגה ותירגולן, בניית אימון אישי
אימון במדיטציה ובנשימה (פראניאמה) והעמקה בחיבור של אלה ליומיום.
התעמקות בשבעת העקרונות כדרך לביסוס האימון.
קריאה ולימוד של מקורות וטקסטים מתוך ארון הספרים היהודי וטקסטים יוגיים קלאסיים
הקניית ידע בסיסי באנטומיה, פיזיולוגיה מתוך אוריינטציה למעגל החיים הנשי וקורס עזרה ראשונה
הקניית יכולת דידאקטית בהוראה ובניית ארגז כלים מעשי להובלת קבוצה


מבנה הקורס
810 שע״ל אקדמיות לאורך 3 שנים:
שנתיים ראשונות
בהנחיית תמר. כ-28 מפגשים בימי חמישי בבוקר, ובנוסף אימון מרוכז (ריטריט) כולל לינה וארוחות.

שנה שלישית
שני ריטריטים עם אורית סן גופטה המייסדת של ויג׳נאנה יוגה, ובנוסף שיעורים עם תמר, מפגשים קבוצתיים וסטאג׳.

בתום שנה ג', תינתן תעודה של מורה בכירה והסמכה להוראת יוגה לכל תלמידה שסיימה את מטלות הקורס


תנאי קבלה:
התנסות ביוגה
ראיון קבלה
נכונות ללימוד מעמיק הדורש אימון אישי קבוע
הקורס כולל
השתתפות פעילה בשיעורים ובאימונים המרוכזים (הריטריטים)
תרגול יום-יומי בבית​
קריאת טקסטים והגשת דו"חות קריאה
פרויקט סיום
העברת שיעור בפני הכיתה
סטאז' של 12 שיעורים

על המרצות

תמר רוטשטיין
מורה בכירה ליוגה, תלמידתה של אורית סן-גופטה ונגה ברקאי, נשואה ואם לששה, גרה בבית אקולוגי בעמק האלה. תמר מתרגלת יוגה מ-1993 ומלמדת מזה 24 שנים. סיימה קורס מורים בכירים ליוגה בוינגייט עם אורית סן גופטה בשנת 2001. מאז מלמדת יוגה לנשים.

מלמדת קורסי מורות ליוגה מ 2015 ב"מרכז המעגל" הסטודיו שלה בעמק האלה. תמר מרפאה בעיסוק, מנחה  ותיקה מוסמכת של שיטת המודעות לפוריות, עוסקת בחינוך למיניות בריאה ומטפלת בשיטת אביבה . 

תמר משלבת תחומים אלה בהנחייתה.


אורית סן גופטה
מייסדת ויג'נאנה יוגה, מאז 1995 מעבירה את קורס הכשרת המורים. מתרגלת יוגה כ-40 שנה. שהתה בהודו שנים אחדות והתעמקה ביוגה, במדיטציה ובפילוסופיה ההודית. השתלמה אצל ב.ק.ס איינגר ופטהבי ג'ויס. למדה במשך תקופה ארוכה אצל דונה הולמן (מורה בכירה לשיטת איינגר). בוגרת האוניברסיטה העברית ומלמדת יוגה בישראל, באירופה ובצפון אמריקה. תירגמה לעברית את היוגה סוטרות של פטנג'לי וכתבה ספרים על יוגה, בהם "שערי הרוחות" ו"לב האימון" שתורגמו לשפות אחדות.

את התשוקה שלי ליוגה גיליתי כצעירה, נערה. רק שלא ידעתי אז שקוראים לזה יוגה. כשהייתי בעצבות או בדידות , הגוף שלי חיפש לשחרר תחושות אלו בתנועות גוף, מנחים ,פיתולים , והתהפכויות. לאחר ימים כשהלכתי ללמוד יוגה גיליתי ,שאלו  היו אסאנות , והבנתי שאני רוצה להעמיק  בזה עוד ועוד.
לפני ארבעים שנה , כשגדלתי באקלים שמרני ,לא היה מקום לקולה של היוגה שנוצרה בעולם זכרי והועברה ברובה על ידי גברים .
היוגה נתפסה כ"עבודה זרה" ,וכלל העמקה בטקסטים אשר נתפסו כלא "כשרים " ואף מסוכנים .
חשתי בודדה לנוכח טענות אלו .
ללא שותפים לחלוק עמם את התשוקה לדבר שבתוכי שידעתי שהוא אך טוב, כמעט התייאשתי .
נזקקתי להרבה אומץ לצאת דאז למסע לבד ללא תמיכה או חברותא  .
מאתגר לשנות הרגל ומסורת.
לא הייתי מצליחה לולא הליווי המסור של מורתי נגה ברקאי אשר ראתה לנכון להציע לי בשלב מוקדם לצעוד בדרך ההוראה ושלחה אותי ישירות לאורית סן גופטה .לזכות הוא לי להיות מלווה על ידי שתי דמויות נפלאות אלה  , נגה  ואורית , אשר נטעו בי תקוה ונותנות אמון ותמיכה מקרוב לאורך כל הדרך.

כיום לאחר 28 שנות העמקה ,התמדה ותרגול, הייתי רוצה להנחיל לנשים כמוני , אשר חשקה נפשן ביוגה, דרך שלישית שמכילה שפה של שלום בין העולמות הללו, שתי מסורות עתיקות וחזקות המהוות את הדרך  שלי.
יחד אתכן, ברצוני להרחיב את האפשרות לייצר קהילת יוגה שומרת מסורת ומצוות ,קהילה אשר תשתלב בקהילת היוגה הכללית. אני מאמינה שניתן ליצור דיאלוג ושפה משותפת בין  העולמות ודרך המפגש של היהדות ושל היוגה, ניתן למצוא את המשותף ולהעצים את היחד. במקום להגדיל את הפער, ניתן להגדיל את האחדות .  
אני מאמינה כי באומץ וברגישות ובעדינות אפשר להנגיש לעולם האמוני את הטקסטים היוגיים כהווייתם , את פטנג'לי , את אורובינדו ועוד.
בתוכנית הלימודים שלנו משולבים גם תכנים מן המקורות היהודיים . נכוון ליצור שיח פורה בין היוגה  על היבטיה ותפיסותיה לבין העולם היהודי אשר בתוכו גדלנו, במטרה להגביר דיאלוג פורה בין מקורות אלו עם רלוונטיות לזמן הזה .

במהלך השנים בהם  תרגלתי ,ילדתי את  ששת ילדיי. בשל עיסוקי הנוסף בתחומי הפריון והמודעות הנשית,  זכיתי לנסיון רב בעבודה עם נשים הנוגעת במחזוריות סביב מעגל החיים הנשי. נעסוק בהעמקה וחיבור אישה אל גופה ,נשיותה , מחזוריותה ומיניותה. נתבונן בצד הנשי שלנו, ונחפש את הביטוי שלו באימון שלנו.  דרך חקירת האימון האישי שלנו נגלה את פניה הפנימיים  של היוגה האישית הייחודית לנו .  

ביחד בלימוד של חבורה, נחשוף דרך חדשה ,
היוגה מתווה את הדרך, אני רק מלווה.
 באהבה ,
תמר

 

תגיות: יוגה לנשיםיוגה לנשים דתיותיוגה יהודית, יוגה ברוח יהודית, יוגה ברוח התורה